چهارتاقی نیاسر

چهارتاقی

این آتشكده توسط اردشیر بابكان ساخت شده است. طول و عرض آن ۱۴ متر در ۱۴ متر می باشد. این بنا پس از یورش تازیان (اعراب) ویران شد ولی سپس توسط مردم بازسازی گشته است و امروز تقریبا سالم می باشد. نیاسر در ۳۵ كیلومتری شمال غربی شهر كاشان قرار دارد و در منطقه ای كوهستانی در ارتفاعات كركس می باشد.

چشمه ای باستانی به نام چشمه اسكندر نیز در آنجا قرار دارد. در نیاسر غاری كه متعلق به دوره پارتیان بوده است نیز وجود دارد. به احتمال زیاد این غار معبد میترایی بوده است كه امروزه از مكانهای دیدنی این شهر می باشد یك استثنای مهم در مورد حالت ویرانی این چهار طاقهای كوچك آتشكده بسیار قدیمی ساسانی در نیاسر، احتمالا از سده دوم است كه عاقلانه حفظ شده است.
در كنار آتشكده غار نياسر مشهور به غار تالار قرار دارد. اين غار دست ساز به احتمال قوي متعلق به دوره اشكانيان است و معبد ميترا بوده و در آن آيين عبادي ميتراييسم را اجرا مي كردند . غار از مجموعه وسيعي از راهروها، اتاقها، چاهها، دالانها، و تونلهاي پيچ در پيچ ساخته شده است. طول راهروها ۶۵۰ متر و تعداد چاهها ۴۵ عدد ميباشد. درون غار هواي تازه وجود دارد و جريان هوا در نحوه طراحي آن در نظر گرفته شده است. در برخي نقاط غار دالانها آنقدر تنگ ميشوند كه براي عبور بايد در آنها خزيد .بلند ترين ارتفاع سقف غار ۱٫۷ متر است. انتهاي غار به آبشاري ختم ميشود كه يك بنا از دوره قاجار در كنار آن قرار دارد.


استان :
شهر : کاشان
آدرس : سی کیلومتری غرب کاشان، ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران، استان اصفهان
نوع مکان :
بهترین فصل سفر :
ایمیل :
517
0
هشدار! پیش از انجام معامله از صحت خدمات ارائه شده، به صورت حضوری مطمئن شوید.
سایت ایران تراول هیچ‌گونه منفعت و مسئولیتی در قبال معامله شما ندارد.