مضیف بردیه

IMG_0906.11066165_867112096688969_3598288990737433847_n

راهنمای سفر به روستای بردیه و میهمانی در مُضیف این روستا

یا ضیفنا لو زرتنا لوجد تنا نحن الضیوف و انت رب المنزل
” ای میهمان! اگر به سوی ما آمدی ما را میهمان و خودت را میزبان خواهی یافت ”

آغازگر سفری در همین حوالی هستیم.

سفر به دیاری کهن که شناسنامه اش از دوردستها تا کنون نشان از قرنها و سال هایی پنهان شده در دل تاریخ دارد.

تکاپویی از انسان که با طلوع هزار باره خورشید بیدار شده، در سکوت و هیاهوی طبیعت نقش یافته و با غروب آفتاب به خواب میرود.

امّا سپیده دمی دیگر در انتظار اوست…
و شاید رفتن ما روشنایی بخش این انتظار باشد.

به سوسنگرد می رویم
شهری از حماسه که هر چند هشت سال روزهای پی در پی جنگ بی امان ، آتشی بر قلب پردردش پدیدار نمود امّا دیدنی هایش چشم انتظار نگاه گردشگرانی است تا با افق پرمهر مردمان این دیار، سرود همنوایی را بر قلب و روح این سرزمین مرحمی باشند.
می رویم تا صدای پای کرخه را بشنویم.
تاریخ را در عمارتی به قدمت سومریان بیابیم …

به ضیافت عشق و محبت مردم عرب در “مُضیف” بنشینیم تا خاطره ی خوشایند سفر را با عطر قهوه به یادگار بازگردانیم.

چگونه برویم؟
مبدأ سفر ما اهواز است و مقصد سوسنگرد و “بستان” واقع در ۶۵ کیلومتری شهر اهواز.
“دشت آزادگان” در جنوب غربی “اهواز” قرار گرفته است. نام های کهنش «دشت میسان» و «سهل میسان» بوده و امروز به نام دشت آزادگان با مرکزیت “سوسنگرد” شناخته شده است.

«بَردیِه» و ضیافتی در«مُضیف»
به مرکز شهر سوسنگرد که نام قدیمی اش خَفاجیِه بوده می رسید. در مسیر سوسنگرد به شهر بُستان، پس از گذشت مسافتی حدود ۴ کیلومتر، به روستای «بَردیِه» می رسیم.
دیاری دیگر از سرزمین مردمان عرب با ویژگی های قومی و قبیلـه ای خاصّ.
نام روستا برگرفته از گیاه «بَردی» است که در منطقه روئیده می شود. در سمت راست جاده و در فاصله ی یکصد متری، مسجد روستا، در مجاورت جاده و چند قدم آن طرف تر سازه ای مشاهده می کنید که گویی در گوشه ای پنهان شده. نام محلی آن ” مُضیف ” به معنای محل ضیافت است و در میان اعراب “میهمان خانه” تعریف می شود.
سازه ای از گیاهان بومی منطقه (گیاه نی) که یادآور سکونتگاه هایی از دورترین قرن های تاریخ است.
میزبان میهمان خانه پیش رو “خانواده حیدری”، پدری آرام و مهربان است که با همراهی پسرانش شما را به ضیافتی از جنس دیروز فرا می خوانند.
شکل ظاهری، ارتفاع بنای مُضیف و دو مناره ی قرینه در دو طرف، اشتیاق زیادی برای دیدن درون آن ایجاد می کند.
برای وارد شدن از در کوتاهی که در وسط قرار گرفته وارد شوید. آنچه در نگاه اول توجه شما را جلب خواهد نمود ستونهای بلند و عظیم و تاقهایی است که ابهت خاصّی را در این فضا ایجاد کرده اند و پوششی از بوریا که سقف و قسمتی از دیواره ها را محافظت می کند.
دیواره های مُضیف از نی هایی پوشیده شد که بسیار هنرمندانه در کنار یکدیگر چیده شده اند، به گونه ای که جریان لطیف باد را در گرمای تابستان به جسم و روح میهمانان منتقل می کنند و پنجره های مشبک در دو طرف ورودی و انتهای مُضیف زیبایی نور خورشید را از روزنه ها به درون انعکاس می دهند.
کف پوش میهمان خانه از فرش های دستبـاف قدیمی که با دستان هنرمند زنان عرب به رنگ نشسته اند و بوسیله ی بالشهای دوره چین مزین شده است.
امّا سرخی زغالهای گداخته در اجاق چهارگوش وسط مُضیف بر میهمانان روی می نمایاند. گویی حرارت آن با گرمای محبت صاحبانش درهم آمیخته شده است.
آنچه برای شما لذت بخش خواهد بود، ضیافتی است که میهمان را به نوشیدن قهوه تلخ عربی با فنجان مخصوص و دَلِه ای که در دست ساقی است فرا می خواند که البته آداب مخصوص به خود را دارد.
حس خوبی است در فضایی قرار گیری که بند بندش از طبیعت پیرامون توست، آنگاه جریان زندگی را در آن خواهی یافت، با سنت هایی کهن که زود رو به فراموشی نهاده می شوند. اگر چه به دیدنش بروید زنده خواهد ماند.
میهمان نوازی عرب ها زبان زد است و کدبانویی و دست پخت زنان کوشا و زحمتکش با انواع خوراکی های سنتی، نان محلی: خُبُز، طاباگ سیاح، کره حیوانی، خرما، ماهی کباب، حَشو ، مرغ شکم پر ، مفطح ” بره شکم پر ” و … خاطره ای لذیذتر به یادگار می گذارند…

برای اطلاعات بیشتر می توانید با ” علی حیدری ” پسر کوچک خانواده که فعال میراث فرهنگی و راهنمای گردشگری استان خوزستان، با شماره ۰ ۹۱۶ ۹۱۶ ۹۱۶ ۰ تماس بگیرید، تا شما را راهنمایی کند.
البته ناگفته نماند که شماره موبایل علی رندترین خط استان خوزستان میباشد…


استان :
روستا : روستای بردیه
آدرس : روستای بردیه - مضیف بردیه
نوع مکان : طبیعی| تاریخی| فرهنگی| تفریحی
بهترین فصل سفر : تمامی فصول
آداب و رسوم : ایین قهوه خوری
شماره تماس : 09169169160
ایمیل : simiaclient@yahoo.com
10568
0
هشدار! پیش از انجام معامله از صحت خدمات ارائه شده، به صورت حضوری مطمئن شوید.
سایت ایران تراول هیچ‌گونه منفعت و مسئولیتی در قبال معامله شما ندارد.