روستای دشتک ابرج

croped0

اولین روستای هدف گردشگری در فارس… دشتک یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است و به لحاظ استقرار در دشتی کوچک به نام دشتک معروف شده‌است. بقایای آثاری از دوره هخامنشیان در روستای دشتک به جا مانده‌است و تاریخ شکل گیری روستا براساس سنگ نوشته‌های گورستان قدیمی دشتک، به قرن هفتم ه ق مربوط است.

مردم روستای دشتک به زبان فارسی به لهجه دشتکی صحبت می‌کنند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت این روستا ۲ هزار و ۸۰۶ نفر بوده‌است که در سال ۱۳۸۵، به تعداد ۲ هزار و ۳۶۷ نفر کاهش یافته‌است

فعالیت اکثر مردم روستای دشتک، باغداری و دامداری است. گروهی نیز به فعالیت‌های خدماتی و تولید صنایع دستی از جمله گیوه دوزی، قالی بافی و گلیم بافی می‌پردازند. محصولات باغی روستا شامل گردو، انگور، انار، بادام و گوشت، فراورده‌های لبنی و پشم گوسفند از محصولات دامی روستا است. پرورش زنبور عسل و تولید عسل به روش جدید و سنتی نیز رواج دارد.

روستای دشتک در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت کالبدی آن به تبعیت از شیب محل استقرار، به صورت پلکانی شکل گرفته‌است. شبکه معابر روستا به عنوان شریان ارتباطی از الگوی نامنظم برمبنای نیاز مردم و محدودیت‌های توپوگرافی، شکل گرفته‌اند و غالب معابر به صورت پیچ در پیچ، نامنظم و کم عرض می‌باشد.
روستایی که هر بازدید کننده ای آن را تحسین می کند.به قول بعضی از کسانی که از این روستا دیدن کرده اندقطعه ای از بهشت! ( منبع از سایت دشتک)

پیشنهاد کاربر جهت گردش از این مکان:


پذیزای شما همراه با اقامت در منزل سنتی باغذاهای خاص

قیمت پیشنهادی کاربر: 50 تا 100 هزار تومان


استان :
روستا : روستای دشتک ابرج
آدرس : فارس،مرودشت،منطقه ابرج،بخش درودزن،روستای دشتک ابرج
نوع مکان : تفریحی|طبیعی
بهترین فصل سفر : تمامی فصول
سوغاتی ها : گردو ،بادام،عسل واقعا کوهی وطبیعی ،شیره انگور، گیوه،...
شماره تماس : 09171006884
ایمیل : karimkherad@gmail.com
793
0
هشدار! پیش از انجام معامله از صحت خدمات ارائه شده، به صورت حضوری مطمئن شوید.
سایت ایران تراول هیچ‌گونه منفعت و مسئولیتی در قبال معامله شما ندارد.